Aranżacja wnętrz

Bryła Plus  / Aranżacja wnętrz
Meble gabinetowe Wolsztyn

Stylowo i elegancko wyposażone wnętrze to nigdy nie jest dzieło przypadku. To coraz częściej zasługa współpracy z projektantem wnętrz. Nieważne, czy przygotowujesz mieszkanie dla siebie i swojej rodziny, czy jesteś właścicielem powierzchni, którą chcesz wynająć, warto zasięgnąć porad fachowców zajmujących się tematyką aranżacji wnętrz na co dzień. Specjaliści tego rodzaju dysponują gruntowną wiedzą z zakresu zagospodarowania przestrzeni we wnętrzach prywatnych i instytucjonalnych. 

Masz pytania? Interesuje Cię całościowa aranżacja? Nasi projektanci z chęcią pomogą.

Warto pamiętać, że aranżacje wnętrza budynków takich jak szkoły, szpitale czy różnego typu obiekty użyteczności publicznej to także wynik pracy osób zajmujących się projektowaniem wnętrz. Właściwie wykonany projekt i jego realizacja pozwalają w pełni wykorzystać potencjał obiektu i sprawić, że jest on przyjazny i bezpieczny dla użytkowników. Niebanalnym elementem aranżacji jest też ich styl, w przypadku apartamentów czy mieszkań prywatnych można pozwolić sobie na większy rozmach i dowolność. Jeśli chodzi o różnego rodzaju instytucje czy obiekty użyteczności publicznej tu bardzo ważna jest funkcjonalność i dostępność dla obecnych i przyszłych użytkowników.  Dlatego nie wszystkie nowatorskie projekty i pomysły na aranżacje są realizowane. 

Na czym właściwie polega aranżacja wnętrz

Aranżacja wnętrza to umiejętność zagospodarowania przestrzeni tak, aby stworzyć przyjazne, funkcjonalne i stylowe otoczenie spełniające oczekiwania użytkowników. Chodzi w niej o to, aby zadbać o najmniejsze nawet detale, które mają wpływ na wygląd i funkcjonowanie danej przestrzeni. W dobrze urządzonych wnętrzach przyjemnie się mieszka i dobrze się pracuje, dlatego warto przyłożyć szczególną wagę do samego procesu aranżacji. Może on dotyczyć nawet tak zasadniczych elementów jak ustawienie ścian rozdzielających poszczególne pomieszczenia czy ustalenie wysokości, na jakiej zostanie podwieszony sufit. Wszystko co wchodzi w ten proces nazywamy właśnie aranżacją wnętrz.

Meble gabinetowe Wolsztyn

Wybór kolorów, na jakie zostaną pomalowane ściany, czy decyzja co do sposobu wykończenia podłóg to także element aranżacji wnętrz. Projektant po rozmowach z właścicielami pomieszczeń decyduje nawet o tym, jaką ilość gniazdek elektrycznych należy umieścić w poszczególnych pomieszczeniach. Jest to ważne, ponieważ dzięki odpowiedniemu ich rozmieszczeniu można zrezygnować z dodatkowych przedłużaczy i nieestetycznych kabli ciągnących się wzdłuż podłogi. W przypadku instytucji publicznych zwraca się dodatkowo szczególną uwagę na bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Dotyczy to na przykład wyboru odpowiednich płytek podłogowych minimalizujących ryzyko poślizgnięcia się i upadku.

Aranżacje wnętrz instytucjonalnych

Przestrzenie publiczne, takie jak szkoły, szpitale czy urzędy urządzane są zgodnie z szeregiem odgórnie narzuconych wytycznych. Prawo dokładnie definiuje na przykład ilość miejsca, jaka ma przypadać na poszczególnego użytkownika danej przestrzeni. Dlatego aranżacja przestrzeni publicznych polega w dużej mierze na dopasowaniu formalnych wymogów i oczekiwań inwestorów. I tak na przykład w nowoczesnych szkołach pojawia się dużo więcej kolorów i faktur przyjaznych dzieciom, a instytucje państwowe są dopasowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Wszystko z wykorzystaniem mebli i materiałów spełniających wyśrubowane normy.

W instytucjach tego typu często problemem są ograniczone fundusze, dlatego projektowanie wnętrz z tak zwanej budżetówki bywa prawdziwym wyzwaniem. Często nie można pozwolić sobie na wyszukany design, trzeba sobie więc radzić, decydując się na standardowe wyposażenie. Biura, urzędy, szkoły itp. to miejsca o bardzo dużej rotacji osób, dlatego dobierając do nich meble, należy najpierw wziąć pod uwagę ich funkcjonalność i wytrzymałość. Stąd popularność plastikowych i drewnianych krzeseł czy laminowanych stolików. Są one nie tylko trwałe, ale także odporne na wielokrotne zmywanie. Utrzymanie ich w czystości jest dużo łatwiejsze niż na przykład w przypadku mebli tapicerowanych.

Aranżacje wnętrz prywatnych

Aranżacja w przypadku instytucji spoza sfery budżetowej to dużo większe pole do popisu dla wyobraźni projektantów. Prywatne firmy, hotele i pensjonaty oraz apartamenty to miejsca, w wyposażaniu których jedynym ograniczeniem bywa budżet. Pomieszczenia mieszkalne przeznaczone na wynajem powinny być przede wszystkim eleganckie, powinny zachwycać stylem i zachęcać do tego, aby w nich przebywać. To, jakie meble i kolory zostaną w nich wykorzystane, zależy od ich właścicieli. Można zdecydować się na modny minimalizm lub na iście barokowy przepych. Wszystko to rzecz gustu, zarówno wnętrza o charakterze ascetycznym, jak i te pełne kolorów i ozdób, znajdują swoich amatorów.

Jeśli zaś chodzi o aranżację wnętrz związanych z pracą, czyli różnego rodzaju biur, gabinetów czy sal konferencyjnych, to właściciele bardzo chętnie wybierają nowoczesne rozwiązania. Przestrzeń pracy musi być funkcjonalna, ale także powinna być elegancka, w dobrze urządzonych wnętrzach łatwiej i przyjemniej pracować. Ponadto dobrze zaprojektowany wystrój, nowoczesne meble i stylowe dodatki to często sposób na podkreślenie prestiżu całej firmy lub jej właścicieli. Nowoczesne biura to nie tylko biurka i krzesła, to także przestrzenie ułatwiające wchodzenie w nieformalne interakcje pozwalające na tworzenie wspólnoty.

Aranżacje wnętrz – o czym jeszcze warto pamiętać?

Projektowanie każdej przestrzeni to proces rozpoczynający się od rozmowy na temat aranżacji. Inwestor lub przyszły właściciel przekazuje swoje wizje i pomysły projektantowi i wspólnie dochodzą do stworzenia odpowiednich rozwiązań. To, jakie materiały wykończeniowe, jakie kolory oraz meble inne urządzenie zostaną wykorzystane, zależy przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia. Priorytetową zasadą jest jednak zawsze funkcjonalność. Dobra aranżacja wnętrza sprawia, że każdy użytkownik będzie mógł z niej wygodnie korzystać.

Funkcjonalne wnętrza wykorzystują zasady ergonomii, co pozwala na przykład na efektywną pracę lub komfortowy wypoczynek. Odpowiedni dobór mebli jest niezwykle istotny zwłaszcza w przypadku miejsc, w których spędzamy dużo czasu. Dlatego bardzo ważne jest, aby przygotowując aranżację brać pod uwagę potrzeby przyszłych użytkowników.