Aranżacja biblioteki

Bryła Plus / Aranżacja wnętrz  / Aranżacja instytucji / Aranżacja biblioteki
bryła + biblioteka Zduny 15

Współczesne biblioteki to nie tylko miejsce wypożyczania książek, ale także placówki prowadzące szeroko pojmowaną działalność kulturalną i edukacyjną. Dlatego aranżacja wnętrz bibliotek to nie tylko standardowe półki, ale dużo więcej. W zależności od potrzeb użytkowników bibliotek ich wyposażenie może się znacznie od siebie różnić. Najważniejszą częścią każdej biblioteki pozostają oczywiście pomieszczenia wypożyczalni książek i czasopism. Znajdujące się tam meble, głównie regały, powinny pozwolić na wygodne przechowywanie, ale także na odpowiednią ekspozycję znajdujących się tam książek. W przypadku wysokich regałów warto dodatkowo umieścić obok nich ruchome podesty lub niewielkie drabinki pozwalające na dostanie się do najwyżej położonych półek. Oprócz klasycznych regałów warto postawić też regały ekspozycyjne, na których można ustawiać na przykład nowości książkowe.

Masz pytania? Interesuje Cię całościowe urządzanie wnętrza biblioteki?

Meble do czytelni

Elementem każdej biblioteki jest czytelnia, która bardzo często pełni też funkcję miejsca, w którym można skorzystać z internetu lub pograć w planszówki. W związku z tym nowoczesne meble do biblioteki to także wygodne stoły i krzesła lub fotele. W czytelniach, z których korzysta dużo dzieci, coraz częściej obok standardowych mebli do siedzenia pojawiają się także pufy czy poduchy zachęcające do wygodnego rozłożenia się na nich z książką w rękach. Część bibliotek ma także katalogi audio, można więc pokusić się o zaaranżowanie wygodnego kącika wyposażonego w odtwarzacze i słuchawki pozwalające na korzystanie z audiobooków. W związku z tym, że czytelnicy często spędzają w bibliotece sporo czasu, nie można zapomnieć też o wieszakach na ubrania przydatnych zwłaszcza w chłodniejsze miesiące.

bryła + biblioteka Zduny 13
bryła + biblioteka Zduny 2

Pozostałe meble biblioteczne

Meblami równie niezbędnymi jak regały są różnego rodzaju lady recepcyjne pozwalające na wygodne wypożyczanie i oddawanie książek. W zależności od wielkości biblioteki można wybierać lady w różnych konfiguracjach i kształtach, na przykład półkoliste lub narożne, można je także rozbudowywać, dodając różnego rodzaju nadstawki. Elementem ciągle jeszcze obecnym w większości bibliotek są szafki katalogowe, mimo postępującej cyfryzacji katalogów, wiele bibliotek nie chce z nich rezygnować. Wyposażając bibliotekę, nie można oczywiście zapomnieć o pracownikach i o zapewnieniu im mebli dopasowanych do potrzeb. Ergonomiczne wyposażenie skupia uwagę na fizjologicznych potrzebach człowieka, gwarantując komfort pracy.