Aranżacja open space

Bryła Plus  / Aranżacja wnętrz  / Aranżacja biur / Aranżacja open space
open_space

Biura typu open space, czyli wspólna, otwarta przestrzeń, w której pracuje wiele osób, to rozwiązania cieszące się dużą popularnością także w Polsce. Największym wyzwaniem podczas organizowania tego typu biura jest zapewnienie każdemu pracownikowi optymalnej przestrzeni pozwalającej na pracę w komfortowych warunkach. Istnieje szereg uregulowań prawnych mówiących na przykład o tym, jak duża musi być minimalna przestrzeń przeznaczona dla poszczególnych osób. I tak na przykład odpowiednia aranżacja biura open space musi zapewnić nie mniej niż 2 m2 przestrzeni wolnej od mebli na osobę.

Dokładnie opisane są też zasady odnoszące się do odległości pomiędzy sąsiadującymi ze sobą monitorami komputerów oraz odległość pomiędzy osobą a stojącym przed nią monitorem. Są to bardzo dokładne wytyczne ułatwiające takie zaplanowanie urządzenia bura, aby było jak najbardziej funkcjonalne, a jednocześnie przyjazne dla pracowników. Sposób ustawienie biurek nie jest w żaden sposób regulowany, ale od jakiegoś czasu chętnie stosuje się tak zwane klastry, czyli łączenie ze sobą dwóch lub czterech biurek tworzących wspólne zespoły robocze.

Masz pytania? Interesuje Cię całościowe urządzanie Open Space?

Meble do biura open space

Aranżacja biura open space wymaga dobrania odpowiednich mebli, które będą jednocześnie funkcjonalne i eleganckie. Zadbane, stylowe przestrzenie wpływają pozytywnie na komfort, a co za tym idzie, na jakość wykonywanej pracy. Podstawowymi elementami wyposażenia open space są biurka i dopasowane do nich fotele. Współcześnie praca biurowa to głównie praca przy komputerze, dlatego warto dobrać biurka, których wysokość można regulować i w ten sposób dopasować położenie monitora do wzrostu danego pracownika. Równie ważne są ergonomiczne fotele pozwalające na optymalne ustawienie kręgosłupa podczas wielu godzin pracy na siedząco.

open_space_2
open_space_3

Miejsca specjalne w open space

Oprócz przestrzeni pracy warto zainwestować w aranżację przestrzeni przeznaczonej do indywidualnej cichej pracy. Czasami pracownik potrzebuje wyjątkowego skupienia, o które może być trudno w klasycznym open space. Ponadto należy zapewnić pomieszczenie, w którym można chwilę odpocząć i się zrelaksować. Coraz częściej w tzw. pokojach socjalnych pojawiają się wygodne kanapy, miękkie fotele, a nawet pufy czy poduchy. W takim otoczeniu pracownik szybciej się regeneruje i nabiera energii do dalszej pracy. Warto, aby w miejscach wspólnych służących odpoczynkowi i integracji ustawić elementy sprzyjające wyciszeniu, na przykład żywe rośliny, akwarium itp.