Aranżacja biur

Bryła Plus  / Aranżacja wnętrz / Aranżacja biur
wnętrze biura

Aranżacja biura w nowoczesnym wydaniu zależy w dużej mierze od tego, czym zajmuje się dana firma, jak wygląda system pracy, oraz od tego, czy jest ono przeznaczone wyłącznie dla pracowników, czy też regularnie pojawiają się w nim klienci. Nieco inaczej wygląda organizacja pracy, a co za tym idzie wyposażenie biura w instytucjach państwowych nastawionych na codzienną obsługę wielu klientów, a inaczej biuro dostępne wyłącznie dla zatrudnionych w nim osób. W obu przypadkach kompletując wyposażenie biur, warto wziąć pod uwagę zarówno ich funkcjonalność, jak i design. Zanim zaczniemy aranżować przestrzeń, należy oczywiście przygotować odpowiedni projekt biura.

Współczesna aranżacja biura

Współcześnie coraz częściej zwraca się uwagę na potrzeby pracownika, a nie tylko na jego wydajność. W związku z tym aranżacja przestrzeni biurowej musi brać pod uwagę także oczekiwania pracowników. Nie wystarczy zapewnienie własnego biurka i krzesła, meble muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb poszczególnych osób, to umożliwi im efektywną pracę. Wyposażenie biur, meble, urządzenia oraz dodatki powinny tworzyć spójną całość, ponieważ w harmonijnych wnętrzach dużo łatwiej osiągnąć stan skupienia potrzebny w trakcie wykonywania zadań przez pracownika.

Wybierając odpowiednie meble do biura, należy zwrócić uwagę na specyfikę pracy poszczególnych osób. Współcześnie coraz częściej odchodzi się od pojedynczych biurek na rzecz klastrów, czyli połączonych ze sobą dwóch lub nawet czterech stanowisk pozwalających na współdziałanie kilku osób. Nowoczesne biura to często przestrzenie typu open space, dlatego, aby zapewnić wszystkim optymalne warunki, należy zadbać o stworzenie dodatkowych miejsc do pracy indywidualnej stwarzających możliwość skupienia. W wielu firmach pojawiają się na przykład zamykane boksy pozwalające na pracę w samotności lub na zorganizowanie w nich prywatnych spotkań.

aranżacja biura - przykład
wypoczynek

Nowoczesny projekt biura

Wyposażenie biur w meble to nie tylko zapewnienie pracownikom stanowiska, ale także stworzenie otoczenia przyjaznego i miłego w odbiorze. W zależności od budżetu firmy i charakteru pracy. Aranżacja wnętrz biura może przyjmować bardzo różne oblicza. Nowoczesne firmy stawiają na kreatywność, stąd na przykład obecność w nich stref typu chill out wyposażonej w miękkie kanapy czy poduchy. Można w nich odpoczywać lub pracować w prawie domowej atmosferze. Często przygotowując projekt biura właściciele firmy pragną nie tylko wyposażyć je w odpowiednie sprzęty, ale także za ich pomocą pokazać, że firma jest nowoczesna i orientuje się w światowych trendach aranżacji biur. Stąd pojawiające się w biurach stoły do bilarda lub hamaki.

W zależności do wielkości przestrzeni, którą można zagospodarować, dobiera się różne rozwiązania. Aranżacja małego biura będzie różniła się znacznie od aranżacji powierzchni typu open space. W małym biurze liczy się przede wszystkim funkcjonalność i odpowiednie wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Właściwie dobrane kolory pomogą optycznie powiększyć pomieszczenie, a umieszczenie wyłącznie niezbędnych mebli i urządzeń sprawi, że nawet niewielka przestrzeń będzie się świetnie prezentowała, a praca w niej będzie przyjemnością.

Aranżacje pomagające podkreślić rangę biura

W każdym biurze można wyróżnić przestrzenie o niższej lub wyższej randze. Do tych o najwyższym statusie należą bez wątpienia gabinety prezesów czy dyrektorów. Aranżacja wnętrz biurowych w tym przypadku to kwestia nie tylko wygody i ergonomii, ale także prestiżu. To miejsca, w których przyjmowani są goście, obecni i przyszli klienci, w związku z tym gabinet powinien być urządzony w doskonałym stylu. W tym wypadku najlepsze wrażenie robią klasyczne meble biurowe wykonane z prawdziwego drewna. Jest to doskonały sposób na pokazanie, że firma jest solidna i warto jej zaufać.

Budowanie prestiżu firmy poprzez odpowiednią aranżację wnętrz biurowych odnosi się zarówno do instytucji prywatnych, jak i państwowych. Wnętrza o spójnym charakterze budzą zaufanie i sprawiają, że zarówno pracownicy, jak i klienci dobrze się w nich czują. Obok mebli równie ważne są dodatki, takie jak na przykład żywe rośliny, oraz oświetlenie. Dobrze dobrane lampy sprawiają, że aranżacja biura może nabrać zupełnie nowy wymiar.

biurko w rogu biura
wnętrze biura

Podstawowe zasady aranżacji biur

Wyposażenie biura, meble, urządzenia, rozmieszczenie stanowisk oraz odpowiednio dobrane kolory i dodatki sprawiają, że przestrzeń staje się przyjazna, ludzie chętnie w niej przebywają i pracują. Należy więc dążyć do tego, aby każdy z pracowników czuł się dobrze w biurze, to pozwoli mu na efektywną pracę. Jako pracodawca musisz zadbać o komfort pracowników i ewentualnych klientów. Najłatwiej zrobić to, dobierając odpowiednie meble do przygotowanego projektu biura. Najważniejszym meblem biurowym jest ergonomiczny fotel. Praca przy komputerze wiąże się z wielogodzinnym siedzeniem, dlatego fotel z możliwością regulacji wysokości siedziska i kąta nachylenia oparcia to absolutne minimum w każdym biurze.

Drugim, równie istotnym meblem jest stolik bądź biurko do pracy. Aranżacja biura może zakładać różnego rodzaju stoły czy stoliki, najważniejsze jest, aby były stabilne i na tyle duże, aby można było na nich wygodnie pracować. W dobie postępującej cyfryzacji w każdym biurze wciąż wytwarzana jest spora ilość dokumentów, w związku z tym aranżacje biur, wnętrz przeznaczonych do pracy ciągle zakładają obecność szaf i szafek do przechowywania dokumentów. Można je dowolnie konfigurować i dobierać w zależności od indywidualnych potrzeb.