Aranżacja apartamentów

Bryła Plus  / Aranżacja wnętrz / Aranżacja apartamentów
apartamenty_5

Apartamenty, czyli eleganckie mieszkania o wysokim standardzie położone w prestiżowej lokalizacji. Najczęściej tym mianem określa się przestronne mieszkanie wyposażone w dodatkowe pomieszczenia takie jak garderoba, dwie łazienki lub więcej łazienek oraz taras lub duży balkon. Do tego dochodzi wykończenie i wyposażenie na najwyższym poziomie, mamy tu na myśli zarówno płytki, farby, podłogi, jak i armaturę oraz inne elementy wyposażenia wysokiej klasy. Cechą wyróżniającą mieszkania tego typu jest nietuzinkowy, a zarazem bardzo spójny design. Dlatego bardzo często projektowanie apartamentów zleca się fachowcom z tego zakresu.

Wyposażając nowoczesny apartament, należy już na samym początku wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Po pierwsze trzeba zdecydować się, w jakim stylu ma on być utrzymany, to determinuje dobór kolorów, materiałów wykończeniowych, a w dalszej kolejności także mebli, oświetlenia i dodatków. Po drugie dobrze jest znać potencjalnych użytkowników apartamentu. Nieco inaczej wygląda aranżacja apartamentów przeznaczonych dla singli, a inaczej dla rodzin z dziećmi. Warto też wziąć pod uwagę czy mieszkanie ma być przygotowane pod wynajem, czy jako miejsce do codziennego życia.

Masz pytania? Interesuje Cię całościowe urządzanie apartamentu?

Czym wyróżniają się apartamenty?

Apartamentowce to najczęściej budynki świetnie zaprojektowane, sygnowane przez znane biura architektoniczne. Wyraźnie odróżniają się od sztampowego budownictwa nie tylko kształtem, lecz także materiałami użytymi do budowy i wykończenia. Poszczególne apartamenty w takim budynku wyróżniają się wielkością pomieszczeń rozmieszczonych w bardzo funkcjonalny sposób. Zwykle projektanci dbają o to, aby były one bardzo jasne, w związku z tym pojawiają się duże okna niejednokrotne zajmujące całą ścianę, a także okna dachowe pozwalające optymalnie doświetlić górną część mieszkania.

Jeśli jesteś właścicielem nowo budowanego lub remontowanego mieszkania, które ma mieć naprawdę luksusowy charakter, to koniecznie zwróć szczególną uwagę na projektowanie wnętrz. Apartament musi być wyjątkowym miejscem, które nie tylko zachwyca niebanalnym designem, ale także jest wygodne i przyjazne, zachęcające do tego, aby spędzać w nim czas. Niezależnie od tego, czy jest to apartament dla Ciebie, czy na wynajem, postaraj się o to, aby była to przestrzeń doskonała pod każdym względem.

apartament_5A (1)
apartament_5B (1)

Klasyczne wyposażenie apartamentów

Podczas aranżacji wnętrza apartamentu można wybierać spośród różnorodnych stylów, prawdopodobnie najczęściej rozróżnia się wnętrza klasyczne i nowoczesne. Oba są niezwykle szykowne, aczkolwiek dość zasadniczo się różnią. Apartamenty wykończone w tradycyjnym stylu czasami przywodzą na myśl mieszczańskie wnętrza o ponadczasowym charakterze. Warto zwrócić tu uwagę na wszystkie detale, zaczynając na przykład od podłóg. Dębowy parkiet ułożony w jodełkę i ściany pomalowane w stonowanych odcieniach staną się doskonałą bazą pod całą aranżację.

Jeśli zaś chodzi o umeblowanie apartamentu utrzymanego w klasycznym stylu, to warto postawić na solidne meble wykonane z prawdziwego drewna w naturalnych kolorach. Tapicerowane krzesła, wygodne fotele i kanapy to podstawowe elementy, które powinny pojawić się we wnętrzu tego typu. Dbając o spójny charakter aranżacji, nie można zapomnieć o łazience, można pokusić się o stworzenie w niej eleganckiego pokoju kąpielowego wyposażonego w stylizowaną armaturę i wolno stojącą wannę. W celu uzyskania pełnej kompozycji należy oczywiście pamiętać o doborze odpowiednich płytek podłogowych i ściennych.

Aranżacja w stylu nowoczesnym

Niejako na drugim biegunie możemy umieścić projektowanie apartamentów nowoczesnych. Tu też pojawia się szereg trendów, można więc bez trudu dopasować wygląd nowoczesnego apartamentu do potrzeb czy preferencji przyszłych właścicieli lub użytkowników. Jedną z popularniejszych obecnie tendencji w projektowaniu modernistycznych wnętrz jest minimalizm. Zgodnie z tą zasadą najważniejsza jest doskonała jakość materiałów wykorzystanych do wykończenia pomieszczeń oraz do produkcji mebli. W minimalistycznych wnętrzach rezygnuje się właściwie z ozdób, stawiając na eleganckie meble, których ilość należy ograniczyć do absolutnego minimum.

Jednak nowoczesne apartamenty to także wyjątkowy design, projektanci wnętrz coraz częściej proponują unikalne meble, które same w sobie są ozdobą każdego pomieszczenia. W modernistycznym wzornictwie znajdziesz odważne połączenia szkła, metalu i wytrzymałych tworzyw sztucznych. To także nietuzinkowe zestawienia kolorystyczne lub łączenie ze sobą na pozór niepasujących do siebie faktur, lub wzorów. Nowoczesne apartamenty są funkcjonalne, a jednocześnie zachwycają wielością oryginalnych rozwiązań.

O czym warto pamiętać, aranżując apartament

Urządzając apartament dla siebie lub na wynajem, należy pamiętać, że jest to miejsce, które nie tylko ma doskonale wyglądać, ale także miejsce, w którym powinno się wygodnie mieszkać. Wyposażając je od samego początku, warto skupić się także na detalach, takich jak na przykład odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych czy zaplanowanie miejsc, w których zostanie zainstalowane oświetlenie sufitowe. Wybierając kolory do apartamentu, warto dobrać je tak, aby podkreślały funkcje poszczególnych pomieszczeń albo aby pasowały do charakteru, jaki chcemy nadać poszczególnym pokojom. Zbyt duża ilość kolorów może działać intensywnie pobudzająco i utrudniać relaks, z kolei pomalowanie wszystkich ścian w tym samym kolorze może sprawić, że apartament będzie po prostu nudny.

Poszczególne pomieszczenia mogą być wyposażone w tym samym stylu, ale współcześnie często właściciele apartamentów decydują się na mieszanie stylów. I tak na przykład otwarta kuchnia i jadalnia urządzone są w stylu nowoczesnym, a gabinet do pracy to przykład klasycznego wnętrza pełnego solidnych drewnianych mebli. Sypialnia z kolei może być urządzona z barokowym wręcz przepychem, poczynając od łóżka z baldachimem o bogato rzeźbionych ramach, a na atłasowych zasłonach i grubym dywanie kończąc. Jedyne, o czym nie można zapomnieć podczas aranżacji apartamentu, to jakość. Tu nie ma miejsca na prowizorkę ani tandetę, jedynie produkty najwyższej jakości pozwolą stworzyć wnętrza, które można będzie bez przesady określić mianem apartamentu.