Aranżacja szkół

Bryła Plus / Aranżacja wnętrz  / Aranżacja instytucji / Aranżacja szkół
_MG_0726-HDR

Dzieci i nauczyciele spędzają w murach szkoły wiele godzin każdego dnia, dlatego ważne jest, aby wyposażenie szkół zachęcało do nauki i umożliwiało relaks w trakcie przerw międzylekcyjnych. Aranżacja wnętrz szkół polega przede wszystkim na takim wyposażeniu poszczególnych pomieszczeń, aby były one bezpieczne, estetyczne i dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku. Współczesna szkoła stara się być miejscem przyjaznym, zwłaszcza dla młodszych dzieci w związku z tym w szkołach podstawowych dominują pastelowe kolory i kolorowe meble.

Podstawowym wyposażeniem każdej sali lekcyjnej są stoliki i krzesła. W miarę możliwości należy wybierać stoliki z możliwością regulowania wysokości blatu. Natomiast krzesła powinny być wyprofilowane tak, aby dzieci mogły wygodnie się opierać. Nieodłącznym elementem klasy jest tablica, coraz częściej uzupełniona o wiszącą obok tablicę multimedialną. Ponadto w salach znajdują się szafy i regały służące do przechowywania pomocy szkolnych. W młodszych klasach często dodatkowo aranżuje się miejsce wyposażone w dywan i miękkie pufy, na których dzieci mogą odpoczywać w czasie przerw.

Masz pytania? Interesuje Cię całościowe urządzanie szkoły?

Wyposażenie innych pomieszczeń

Oprócz sal lekcyjnych w każdej szkole istnieje wiele innych pomieszczeń, o których wystrój należy odpowiednio zadbać. Szatnie przez dekady miały postać ponurych boksów obecnie, w miarę możliwości, odchodzi się od takich rozwiązań. W szatniach coraz częściej pojawiają się szafki, w których uczniowie mogą zostawiać nie tylko ubrania, lecz także niepotrzebne w danym dniu podręczniki czy ulubione drobiazgi. Wstawione do szatni wygodne kolorowe ławki nie tylko są elementem przydatnym, ale dodatkowo rozweselają otoczenie.

Korytarze to część szkoły, na której uczniowie spędzają czas w trakcie przerw, warto więc zadbać o to, aby była to przestrzeń przyjazna i bezpieczna. Po pierwsze powinny znaleźć się na nich miejsca umożliwiające spokojne zjedzenie kanapek lub owoców. W niektórych szkołach na korytarzach pojawiają się pufy i poduchy, na których uczniowie bardzo chętnie spędzają czas.

_MG_0780-HDR
_MG_0941-HDR

Na co zwracać uwagę, aranżując wnętrza szkolne

Wyposażając szkołę, trzeba najpierw dostosować ją do potrzeb dzieci – inaczej wygląda aranżacja podstawówki, a inaczej liceum. Kupując meble szkolne, należy pamiętać, że będą one bardzo intensywnie eksploatowane przez wiele, nie zawsze ostrożnych osób. Podstawową zasadą, której należy przestrzegać, jest zachowanie bezpieczeństwa uczniów. Dlatego należy wystrzegać się mebli przeszklonych i o ostrych kantach, a szafy w miarę możliwości dobrze jest przymocowywać do ścian. Szkoła przyjazna dla ucznia to miejsce wyposażone estetycznie i funkcjonalnie, a zarazem ze szczególnym uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa.