Aranżacja instytucji

Bryła Plus / Aranżacja wnętrz / Aranżacja instytucji
_MG_0780-HDR

Aranżacje wnętrz instytucji zależą w dużej mierze od ich przeznaczenia. Inaczej wyposaża się obiekty użyteczności publicznej, takie jak na przykład urzędy czy punkty obsługi klientów, a inaczej miejsca świadczące usługi opiekuńcze, takie jak szpitale czy domy dla seniorów. Odrębną kategorią instytucji są na przykład hotele i pensjonaty oraz akademiki, czyli miejsca oferujące nocleg i wyżywienie. Jeszcze inaczej mogą być aranżowane instytucje, których pracownicy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami, czy biura różnego typu.

Niezależnie od statusu czy dostępności instytucji należy podczas ich wyposażania zawsze pamiętać o ich potencjalnych użytkownikach. Najnowsze trendy w aranżacji różnego typu instytucji skłaniają się ku temu, aby przestrzeń była jak najbardziej przyjazna zarówno dla klientów, jak i dla stale w niej przebywających pracowników. Biorąc pod uwagę komfort i zadowolenie osób zatrudnionych w danej instytucji, projektanci starają się zadbać o możliwość personalizacji zajmowanych przestrzeni oraz o to, aby były one jak najbardziej przyjazne dla zdrowia pracowników.

Masz pytania? Interesuje Cię całościowe urządzanie instytucji?

Instytucje dostępne dla każdego

Podczas projektowania przestrzeni na potrzeby instytucji należy zadbać o jej dostępność dla wszystkich interesantów. Pierwszą rzeczą są tu różnego rodzaju podjazdy i windy umożliwiające korzystanie z instytucji osobom z niepełnosprawnościami. W instytucjach państwowych dodatkowo należy wprowadzić różnego rodzaju oznaczenia dla osób niewidomych. W ramach ułatwiania dostępu warto rozważyć likwidację wysokich progów i umieszczenie lady do obsługi klienta na wysokości, która pozwala swobodnie obsłużyć osobę siedzącą na wózku.

W przypadku zatrudniania osób niepełnosprawnych w instytucjach należy zadbać o to, aby meble znajdujące się w biurze pozwalały na swobodny przejazd wózka inwalidzkiego. Odpowiednio dobrane stoły czy biurka pozwalające na wygodną pracę to absolutne minimum, w które muszą być wyposażone wszystkie instytucje.

instytucje_6a
DSC_0071

Meble dla instytucji

Jeżeli chodzi o dobór mebli do instytucji, to wszystko zależy od ich rodzaju, inne meble będą potrzebne w szkole, a inne w hotelu czy szpitalu. Abstrahując jednak od wszystkich różnic, warto wybierać meble wykonane z materiałów wysokiej jakości, które nawet w przypadku intensywnej eksploatacji zachowują dobry wygląd przez dłuższy czas. Przeglądając katalogi mebli dla instytucji, należy wziąć pod uwagę budżet, jakim się dysponuje, oraz efekt, jaki chce się osiągnąć. Jeśli celem głównym jest stworzenie ekskluzywnej aranżacji instytucji, to można zdecydować się na stylowe meble z pracowni znanych projektantów.

W większości instytucji państwowych aranżacja sprowadza się do wyboru kolorów, w jakich będą wykończone ściany i podłogi, oraz zakupu jak najbardziej funkcjonalnych mebli, na przykład popularność plastikowych krzeseł w poczekalniach oraz stolików szkolnych pokrytych laminatem. Przy dużej rotacji osób meble narażone są na zniszczenie czy zabrudzenie, dlatego wybiera się takie, które są wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości.